Święto szczypiorniaka w Sławnie!

W sobotę 29. grudnia gościliśmy w Sławnie trzy zespoły PGNIG Superligi kobiet, które rozegrały turniej z okazji 700-lecia naszego miasta o puchar burmistrza. Tego dnia podziwiać mogliśmy poczynania zawodniczek Pogoni Szczecin, Energa AZS Koszalin oraz Vistalu Gdynia . W składzie każdej z drużyn występowały szczypiornistki, które dwa tygodnie wcześniej biegały w reprezentacyjnych koszulkach podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Niemczech. Łącznie na sławieńskim parkiecie zagrało ich aż 11 (8 Polek, 2 Brazylijki oraz jedna Czeszka).

W pierwszym meczu Akademiczki z Koszalina zmierzyły się z mistrzyniami Polski z Gdyni. Od samego początku lepiej prezentowały się gdynianki. Dobrze wprowadziła się Aleksandra Zych. Potrafiła wykorzystywać swoje warunki fizyczne, bombardując bramkę Energi rzutami z dystansu. Nie miała także problemów z rzutami karnymi.

Wydawało się, że zaledwie 9 straconych bramek przez ekipę Giennadija Kamielina pozwoli jej w drugiej połowie postawić kropkę nad i. Koszalinianki po zmianie stron znacznie lepiej zagrały w defensywie. Częste kontry, które wykańczała Paulina Tracz pozwoliły im uwierzyć w końcowy sukces. Jeszcze w 54. minucie było 19:21, ale od tamtej pory Vistal „stanął” w ataku. Adrianna Nowicka rzucając na 22:21 ustaliła wynik meczu.

Energa AZS Koszalin – Vistal Gdynia 22:21 (9:12)

Energa AZS: Kowalczyk, Sach – Protsenko 5 (1/1), Tracz 5, Michałów 2, Roszak 2 (1/1), Rycharska 2, Nowicka 2, Grobelska 1, Smbatian 1, Urbaniak 1, Budnicka 1

Vistal: Kamińska, Kordowiecka 1 – Zych 7 (2/3), Kozłowska 5, Janiszewska 3, Stanulewicz 2, Matieli 1, Pękala 1, Błaszkowska 1, Gutkowska, Kowalczyk, Uścinowicz, Śliwińska

 

Przegrana na własne życzenie w ostatniej minucie rozzłościła mistrzynie Polski, które w swoim drugim występie znów wyraźnie dominowały na parkiecie. Co prawda w 17. minucie było 7:6 dla Pogoni, ale od tamtego czasu role totalnie się odwróciły. Siódemka ze stolicy Pomorza Zachodniego miała problem z wykorzystywaniem stuprocentowych sytuacji. Niezbyt dobrze grała także w obronie. Na pochwały zasługiwała głównie Natalia Nosek.

Do 48. minuty gdynianki realizowały swój plan na to spotkanie. Grały konsekwentnie, wolno i agresywnie w defensywie. U szczecinianek ciągle zaś szwankowała skuteczność. Sygnał do boju dały Agata Cebula oraz Daria Zawistowska. Z 20:26 zrobiło się 23:26. Niemniej dopiero po rzucie Valentiny Blażević na 26:27 pojawiło się światełko w tunelu. Pogoń nie składała broni i na 5 sekund przed końcem zespół uszczęśliwiła indywidualną akcją Karolina Kochaniak. Vistal po raz drugi wypuścił triumf w ostatnim momencie meczu kończąc turniej z jednym punktem.

SPR Pogoń Szczecin – Vistal Gdynia 30:30 (15:21)

Pogoń: Wawrzynkowska, Krupa – Blazevic 6 (2/2), Zawistowska 5, Nosek 4, Janas 3, Koprowska 3, Płomińska 2, Noga 2, Kochaniak 2, Bancilon 1, Cebula 1

Vistal: Kordowiecka, Kamińska – Kozłowska 6, Zych 6 (1/3), Stanulewicz 5 (0/1), Śliwińska 4, Kowalczyk 2, Matieli 2, Pękala 2, Uścinowicz 2, Gutkowska 1, Błaszkowska

Mecz pomiędzy Energą i Pogonią miał rozstrzygnąć, która drużyna sięgnie po końcowy sukces w sławieńskim turnieju. Lepsze wrażenie sprawiały koszalinianki. Zespół ten można było pochwalić za grę w defensywie, z którą Pogoni trudno było sobie poradzić. Najwięcej problemów w przedniej formacji szczecinianki miały z Hanną Rycharską. Obrotowa, jeśli już dostała piłkę, umieszczała ją w siatce.

Po zmianie stron przez dłuższy czas oglądaliśmy wymianę ciosów. Pogoń poprawiła grę z kołową Patrycją Nogą. W 43. minucie było już tylko 20:19. Koszalinianki raz jeszcze odskoczyły na trzy trafienia. Spory w tym udział miała Romana Roszak, która w całym spotkaniu dołożyła aż 7 bramek. Zawody rozstrzygnęły się w ostatniej minucie. Najpierw do remisu po 27 trafiła Blażević, a kropkę nad i postawiła Patrycja Królikowska.

Energa AZS Koszalin – SPR Pogoń Szczecin 27:28 (15:12)

Energa AZS: Kowalczyk, Sach – Rycharska 9, Roszak 7, Michałów 4, Protsenko 2 (2/3), Smbatian 2, Grobelska 1, Urbaniak 1, Nowicka 1, Budnicka, Tracz

Pogoń: Wawrzynkowska, Krupa – Blazevic 6 (4/4), Noga 5, Kochaniak 4, Urbańska 2, Królikowska 2, Koprowska 2, Zawistowska 2, Bancilon 1, Płomińska 1, Cebula 1, Nosek 1, Gadzina 1.

 

Końcowa klasyfikacja:

  1. SPR Pogoń Szczecin
  2. Energa AZS Koszalin
  3. Vistal Gdynia

Cały turniej, który był wielkim świętem szczypiorniaka w naszym mieście zakończył się dużym sukcesem. Trzy bardzo wyrównane spotkania na najwyższym poziomie oraz wysoka frekwencja na trybunach bez wątpienia pozytywnie wpłynęły na promocję piłki ręcznej w Sławnie i najbliższych okolicach. Przypomnijmy, że nasz klub był pomysłodawcą oraz współorganizatorem turnieju. Tego typu inicjatywy wpisują się w naszą misję, której najważniejszym celem jest promowanie i rozwijanie piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży na terenie Sławna, przyległej gminy oraz powiatu sławieńskiego.

W meczu numer dwa oraz trzy dziecięcą eskortę zawodniczek podczas przedmeczowej prezentacji prowadziły zawodniczki oraz zawodnicy naszego UKS-u. Wiemy, że było to dla nich nie lada przeżycie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszym mieście renomowane drużyny szczypiornistek występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju.

Źródło opisu wydarzeń boiskowych: www.sportowefakty.wp.pl/pilka-reczna

Autor fotografii: TT/Dziennik Bałtycki, www.slawno.naszemiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.