Sławieńskie święto szczypiorniaka

W weekend 18-19 września odbyła się trzecia edycja Lider CUP – ogólnopolskiego turnieju piłkarek ręcznych. W tym roku o puchar Burmistrza Miasta Sławno rywalizowały dziewczęta z kategorii juniorki młodszej (urodzone w 2005 roku i młodsze). W stawce 6 drużyn znajdowali się reprezentanci czterech województw w których składzie występowały nawet zawodniczki mające na swoim koncie występy z orzełkiem na piersi. W tych dniach gościliśmy szczypiornistki z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz występującego w roli gospodarza województwa zachodniopomorskiego. Z tego grona aż 5 zespołów uczestniczyło w zeszłym sezonie w mistrzostwach Polski juniorek młodszych oraz młodziczek.

Drużyny zostały przydzielone do dwóch grup. W grupie A grał zespół APR Gladiator Oborniki, MKS Słupia Słupsk oraz miejscowe Liderki. W grupie B występowała SPR Arka Gdynia, MKS Truso Elbląg oraz KU AZS Politechnika Koszalińska.

Meczem otwarcia było spotkanie gospodyń z dobrymi znajomymi z Wielkopolski (były to dwie najmłodsze drużyny w turnieju posiadające w składzie tylko dziewczęta z roczników 2006 i 2007). Od początku ton rywalizacji nadawały piłkarki ze Sławna, które do przerwy wypracowały bardzo pokaźną przewagę (19:5). Po zmianie stron w dalszym ciągu ją budowały i ostatecznie po meczu bardzo dobrej obrony oraz wysokiej skuteczności sławnianki wygrały 32:12 udanie otwierając trzecią edycję Lider CUP.

Drugim meczem Liderek była derbowa potyczka z MKS Słupią Słupsk. Mecz ten przyniósł bardzo dużo emocji, które bacznie obserwowała licznie zgromadzona publiczności na trybunach hali SP3. Początek spotkania był bardzo wyrównany lecz z upływem czasu to nasze szczypiornistki przejmowały inicjatywę. Na przerwę schodziliśmy z trzybramkowy prowadzeniem (12:9). Po zmianie stron słupszczanki dwukrotnie zbliżyły się na dwa trafienia, lecz w przeciągu trzech minut zbudowaliśmy sześciobramkową przewagę (17:11 w 34. minucie), która pozwoliła nam kontrolować wydarzenia na parkiecie do ostatniego gwizdka pary sędziowskiej. Ostatecznie tablica świetlna wskazała wynik 21:16.

Dzięki dwóm zwycięstwom Liderki wygrały swoją grupę, a na drugim miejscu uplasowały się szczypiornistki ze Słupska, które w sposób okazały zwyciężyły APR Gladiator 29:14 (15:7).

W grupie B bezapelacyjnie zwyciężył zespół z Gdyni, przed piłkarkami ręcznymi z Elbląga i Koszalina.

SPR Arka Gdynia – MKS Truso Elbląg 48:24 (27:14)

MKS Truso Elbląg – KU AZS Polutechnika Koszalińska 28:22 (11:9)

KU AZS Politechnika Koszalińska – SPR Arka Gdynia 16:33 (9:19)

 

W wyniku sobotnich spotkań grupowych wyłonione zostały pary półfinałowe: UKS Lider Sławno – MKS Truso Elbląg oraz SPR Arka Gdynia – MKS Słupia Słupsk. W dwumeczu o 5. miejsce w turnieju zagrały drużyny z Obornik i Koszalina i ostatecznie to Wielkopolanki były górą (20:15 oraz 19:18).

W pierwszym z półfinałów szczypiornistki z Trójmiasta odniosły bardzo okazałe zwycięstwo kontrolują wydarzenia na parkiecie od pierwszej do ostatniej minuty 32:17 (15:5).

W drugim półfinale Liderki zaczęły spokojnie grając przez kilka pierwszych minuta bramka za bramkę. Sytuacja ta zmieniła się już w piątej minucie spotkania, kiedy trzy trafienia z rzędu pozwoliły wyjść nam na prowadzenie (5:2). Z każdą kolejną minutą sukcesywnie budowaliśmy przewagę, która w 22. minucie wynosiła już dziesięć bramek (18:8). Początek drugiej połowy spotkania to zdecydowana poprawa gry przyjezdnych, która pozwoliła zniwelować im przewagę do pięciu trafień (21:16 w 37. minucie). W tym momencie trener Liderek poprosił o time-out na który młode piłkarki ze Sławna zareagowały bardzo pozytywnie. Ostatnie trzynaście minut to nasza koncertowa gra i zwycięstwo w tym fragmencie 7:2. Wynik końcowy to 28:18.

Mecz o trzecie miejsce to istny rollercoster. Początkowo prowadziły elblążanki (10:5 w 11. minucie), by po kolejnym kwadrancie te prowadzenie oddać słupszczankom (14:16 w 25. minucie). W drugiej połowie spotkania to piłkarki Słupi wyszły na pięciobramkowe prowadzenie (20:25 w 41. minucie), lecz w tym momencie nastąpiła seria 6:0 dla szczypiornistek Truso, które wyszły na jednobramkowe prowadzenie. Słupia miała możliwość doprowadzenia do remisu, lecz Weronika Dzadz została obroniona z rzutu karnego przez bramkarkę przeciwniczek.

Prezentacja przed meczem finałowym

Do zakończenia turnieju pozostał do rozegrania najważniejszy mecz. Finał miał oprawę, której nie powstydziłyby się mecze seniorskie. Zawodniczki wybiegały do prezentacji przy motywującej muzyce, a wszystko podziwiała bardzo licznie zgromadzona publiczność z Burmistrzem Miasta Sławno Krzysztofem Frankensteinem na czele. Pierwsze minuty to popis bramkarek z obydwóch stron. Zarówno Daria Bieżuńska, jak i jej vis-à-vis Zuzanna Pacholczyk wielokrotnie murowały dostęp do strzeżonych przez siebie bramek. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że w 7. minucie tablica wskazywała 2:0 dla gospodyń (bramki Agaty Myślińskiej i Dagmary Bajtek). Gdynianki jednak odpowiedziały i do 12. minuty trwała zażarta rywalizacja bramka za bramkę. W tym momencie przytrafiło się nam kilka prostych błędów technicznych, które piłkarki SPR Arki zamieniały na trafienia z szybkiego ataku. Dzięki temu wyszły na kilkubramkowe prowadzenie (6:10 w 16. minucie). Miejscowe złapały drugi oddech i po trzech bramkach z rzędu (Zaborowska Hanna, Szygenda Amelia oraz wspomniana wcześniej Bajtek Dagmara) doszliśmy rywali na jedno trafienie 9:10 (22. minuta). Wydawało się, że uda się przełamać szczypiornistki z Trójmiasta, lecz te w skuteczny sposób odparły nasze kolejne ataki. Cztery bramki pod rząd pozwoliły zawodniczkom SPR Arki zejść do szatni przy pięciobramkowym prowadzeniu (9:14).

Przewaga wypracowana w końcówce pierwszej odsłony spotkania utrzymywała się praktycznie do końca meczu. Każda próba zrywu z naszej strony opierana była w skuteczny sposób obroną i bardzo szybkimi atakami rywalek. Liderki pomimo porażki w finale pokazały wielkie serce do walki. Nie zrażały się wynikiem, lecz skupiały na każdej kolejnej akcji, a każdy pozytyw oklaskiwany był przez licznie zgromadzonych kibiców wśród których prym wiedli rodzice naszych zawodniczek.

Liczna publiczność to rzadkość w przypadku sportu młodzieżowego

Ostatecznie musieliśmy uznać wyższość SPR Arki 19:27. Zespołu, który jest od nas starszy i w zeszłym roku awansował do najlepszej szesnastki w kraju w roczniku 2004. MVP Spotkania po stronie przyjezdnych wybrana została Laura Dobek, autorka 10 trafień. Z kolei w barwach UKS Lider wyróżniono Darię Bieżuńską, która wielokrotnie zatrzymywała rywalki w sytuacjach stuprocentowych.

Z lewej Daria Bieżuńska, z prawej Laura Dobek.

Po finale przyszedł czas na ceremonię zakończenia. W poszczególnych drużynach wyróżnione zostały:

APR Gladiator Oborniki – Amelia Stec

MKS Słupia Słupsk – Weronika Dzadz

MKS Truso Elbląg – Kinga Chochel

KU AZS Politechnika Koszalińska – Natalia Pawlik

SPR Arka Gdynia – Weronika Krynicka

UKS Lider Sławno – Dagmara Bajtek

 

Najlepszą bramkarką turnieju została Zuzanna Pacholczyk z Arki Gdynia. Królową strzelczyń Kornelia Dziurla ze Słupi. Najwszechstronniejszą zawodniczką Zofia Chwojnicka oraz najlepszym obrońcą Amelia Szygenda (obydwie UKS Lider Sławno).

Od lewej: Kornelia Dziurla, Amelia Szygenda, Zuzanna Pacholczyk i Zofia Chwojnicka.

 

Ostateczna klasyfikacja turnieju:

1. SPR Arka Gdynia

2. UKS Lider Sławno

3. MKS Truso Elbląg

4. MKS Słupia Słupsk

5. APR Gladiator Oborniki

6. KU AZS Politechnika Koszalińska

Liderki tuż po otrzymaniu medali i pucharu za 2. miejsce w turnieju.

Lider CUP III to była wyśmienita promocja piłki ręcznej w naszym mieście. Obecność dużej liczby kibiców motywowała nasze zawodniczki. Zaangażowanie ich rodziców po raz kolejny przekraczało wszelkie granice. Turniejowa kawiarenka funkcjonowała przez cały weekend na najwyższych obrotach, a korzystały z niej zarówno zawodniczki wszystkich drużyn jak i i całe rodziny. Turniejowi towarzyszył bardzo przyjazny klimat, a nam to daje po raz kolejny dużą satysfakcję, że w Sławnie udało się stworzyć środowisko przyjazne piłce ręcznej.

Podziękowania składamy w pierwszej kolejności właśnie rodzicom naszych zawodniczek, Panu Burmistrzowi Miasta Sławno i działowi promocji zarządzanym przez Pana Rafała Szymczewskiego, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sławnie. Za słodkości dostarczone do kawiarenki dziękujemy naszemu sponsorowi PSS Społem Sławno oraz Piekarni Jakubowscy, z kolei za owoce Panu Borysowi Sawka, właścicielowi sklepów warzywnych ze Słupska.

Ponadto dziękujemy Pani Iwonie Siemińskiej, która prowadzi biuro rachunkowe „In-Plus”, Bankowi Spółdzielczemu, Figura Development, hurtowni ryb Baltimer, lokalnym mediom za obecność oraz wszystkim sympatykom szczypiorniaka w naszym mieście.

Lider CUP wraca za rok! A lada moment rozpoczną się rozgrywki ligowe na które już teraz zapraszamy.

Górny rząd (od lewej): Krzysztof Frankenstein – Burmistrz Sławna, Szymon Biegajski, Agata Myślińska, Zuzanna Warać, Paulina Michalak, Zuzanna Keller-Szamal, Zofia Chwojnicka, Hanna Zaborowska, Dagmara Bajtek, Sandra Izdebska, Daria Bieżuńska, Maciej Leśków – Prezes PSS SPołem. Dolny rząd (od lewej): Natalia Sulikowska, Daria Leśniewska, Julia Żuchowska, Zuzanna Woropaj, Lena Siemińska, Amelia Szygenda.

Możliwość komentowania została wyłączona.