Powrót meczów pokazowych

Historia meczów pokazowych piłki ręcznej w Sławnie sięga grudnia 2013 roku. To wówczas dwumecz rozegrały ze sobą drużyny z Koszalina i Gdyni. W jednym jak i drugim przypadku górą był nieistniejący już Vistal, późniejszy mistrz Polski. W pierwszym meczu zwyciężył koszalińskie akademiczki 26:23, w drugim 23:20. Następne spotkanie odbyło się w sierpniu 2014 roku. Wówczas naprzeciwko siebie stanęły drużyny męskiej Superligi. W konfrontacji Wybrzeża Gdańsk z pochodzącym ze Sławna Dawidem Nilssonem w składzie (dzisiaj asystentem trenera w Orlen Wiśle Płock) z Pogonią Szczecin padł remis 28:28.

Drużyna Wybrzeża Gdańsk po meczu w Sławnie. Trzeci z prawej w górnym rzędzie Dawid Nilsson.

W meczu Wybrzeża z Pogonią grał m.in. Marcin Lijewski, najlepszy praworozgrywający na świecie, zawodnik, który wrócił do Wybrzeża po wielu latach gry w niemieckiej Bundeslidze.

Dwa lata później w Sławnie ponownie zawitały drużyny kobiet. Tym razem było to jedno spotkanie pomiędzy drużynami z Gdyni i Szczecina. W meczu tym występowała plejada wyśmienitych piłkarek ręcznych, które do dzisiaj stanowią o sile swoich drużyn oraz reprezentacji narodowych w których występują. Ostatecznie minimalnie zwyciężył Vistal 21:20.

W bramce Pogoni Szczecin – Adriana Płaczek, broni rzut karny wykonywany przez Monikę Kobylińską. Dzisiaj obydwie reprezentują barwy francuskich klubów i stanowią o sile kadry kobiet.

Rok później, w grudniu 2017 zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Sławnie Turniej o Puchar Burmistrza naszego miasta, który kończył obchody 700-lecia Sławna. Zagrały w nim drużyny Pogoni Szczecin, Vistalu Gdynia oraz Energa AZS Koszalin. Ponownie była to kapitalna promocja szczypiorniaka. Koszalinianki zwyciężyły piłkarki z Trójmiasta 22:21, w meczu Pogoni z Vistal zanotowano remis 30:30, a w ostatnim meczu szczecinianki pokonały drużynę z Koszalina 28:27 by ostatecznie zwyciężyć w całym turnieju.

Mecze w Sławnie zawsze cieszyły się rewelacyjną frekwencją. Tutaj zdjęcie z meczu Vistalu z Pogonią Szczecin.

Trzy miesiące później, w marcu 2018 roku, gościliśmy w Sławnie młodzieżową reprezentację Danii, wicemistrzynie świata, które zagrały sparingowo z drużyną z Koszalina. Skandynawki okazały się w tym spotkaniu zdecydowanie lepsze od Polek. Formuła turnieju dla drużyn PGNIG Superligi przyjęła się w środowisku bardzo dobrze, bowiem turniej ten miał miano najsilniej obsadzonego w Polsce w tym okresie sezonu. Mając to na uwadze w grudniu 2018 zorganizowaliśmy jego kolejna edycję. Wystąpiły w nim drużyny ze Szczecina, Koszalina i po raz pierwszy Elbląga. Piłkarki Startu w inaugurującym meczu turnieju zwyciężyły szczypiornistki AZS-u 26:23. Po chwili odpoczynku nie dały również szans drugiemu zespołowi z zachodniopomorskiego odnosząc dwubramkowe zwycięstwo 28:26. Dzięki temu wyjechały do Elbląg z Pucharem Burmistrza. W derbach, którego stawką było drugie miejsce o jedno trafienie lepsze okazały się piłkarki ręczne ze stolicy województwa.

Piłkarki ręczne Startu Elbląg – zwyciężczynie Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Sławno.

Rok później formułą turnieju została przekształcona w dwumecz. Wystąpiły w nim koszalinianki oraz zeszłoroczny debiutant Start Elbląg. Podobnie jak praktycznie w każdym meczu rozgrywanym w Sławnie na przestrzeni tylu lat również i teraz nie brakowało dużych emocji. Pierwsze spotkanie wygrały elblążanki 30:27, lecz w rewanżu to piłkarki ręcznej występujące pod szyldem Młynów Stoisław Koszalin odrobiły straty i wygrały 36:32 i po raz pierwszy zdobyły Puchar Burmistrza Miasta Sławno.

Prezentacja przed ostatnim superligowym meczem rozgrywanym w Sławnie.

Dwumecz z 2019 roku był naszym ostatnim kontaktem z najwyższym poziomem szczypiorniaka w kraju. W 2020 roku wybuchła bowiem pandemia, która uniemożliwiła organizację tego typu imprez, dlatego tak bardzo się cieszymy na powrót czegoś, co cieszyło się tak dużą popularnością w naszym mieście. Łącznie zorganizowaliśmy dotychczas 13 spotkań na superligowym poziomie, na co złożyły się dwa turnieje trzydrużynowe, dwa dwumecze oraz trzy pojedyncze spotkania.

Możliwość komentowania została wyłączona.